خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب نامیرا

جلسه نقد و بررسی کتاب نامیرا با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سپاه ناحیه مقاومت با حضور صادق کرمیار نویسنده کتاب در روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۴/۹/۲سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

نامیرا ریشه در مفهوم «کل یوم‌ عاشورا و کل ارض کربلا» دارد. مفهومی که می‌گوید پهنه‌ی سرزمین کربلا به اندازه‌ی کل زمین وسعت پیدا کرده و عاشورا همیشه نمیراست.

نامیرا‌ داستان تردید آدم‌هاست و حال و هوای جوانی به نام «عبدالله‌بن عمیر» را روایت می‌کند که به دنبال حقیقت است و می‌خواهد بداند در جریان جنگ امام‌حسین (ع) و یزید در واقع حق با کدام‌شان است و در آخر تصمیم می‌گیرد برای مقابله با کفار به جنگ یزید برود.

از طرفی‌ دیگر داستان به بیان خلق و خوی مردم کوفه، خودخواهی  و طلبکار بودن آنها می پردازد و مهر تاییدی است بر کلامی از حضرت علی (ع) که فرمودند: «نه خدا از مردم کوفه راضی بود و نه آنها از خدا.» در آخر هم داستان به این سو می‌رود که چگونه مردم کوفه در راه خودخواهی و برای رسیدن به آرزوهای خود امام حسین (ع) را قربانی می‌کنند.

نامیرا عنوان داستانی تاریخی- مذهبی است که به واقعه عاشورا و حوادث پس از آن می‏پردازد و توسط نشر نیستان منتشر شده است.
گفتنی است : این اثر درباره دختر و پسری جوانی است که بین سرداران بزرگ برای حمایت از امام حسین(ع) و یزید تردید دارند؛ در ادامه داستان ، این دو جوان طی استدلال‌های مختلف به حقانیت امام حسین(ع) پی می‌برند.

این اثر برداشتی داستانی از یک واقعه تاریخی است و ویژگی بارز آن روایت بدون تحلیل شخصی نویسنده است.

این کتاب به تازگی به عنوان کتاب پویش مطالعاتی «روشنا» برگزیده شده و با یک تغییر در طراحی جلد آن و کاهش قیمت آن به ۶ هزار تومان به مخاطبان عرضه می‌شود.

 در ابتدای جلسه  حاج آقا صحرایی با تشکر از حضور نویسنده در جلسه نقد و بررسی کتاب گفت : کتاب نامیرا کتاب ارزشمندی است که با بیانی شیواو سبکی روان ، با نگاهی نو به یکی از جریانات مرتبط با واقعه عاشورا می پردازد .
وی نقد را از سازنده ترین اقدامات برای رشد هر اثر ادبی عنوان کرد و گفت : امیدواریم در این جمع با نقد درست و بررسی نقاط قوت و تاثیرگذار این اثر ، شاهد رشد هرچه بیشتر فرهنگ مطالعه و نوشتن کتاب در جامعه باشیم .
سپس آقای صادق کرمیار نویسنده کتاب نامیرا با ارائه توضیحاتی در خصوص علت نوشتن کتاب گفت : این کتاب در سال ۱۳۸۱ نوشته شد و من به هیچ وجه قصد چاپ آنرا نداشتم تا اینکه در سال ۸۸ با رایزنی یکی از دوستان در قم ، پیشنهاد شد این کتاب را چاپ کنیم.

نویسنده کتاب با بیان اینکه کار نوشتن این کتاب نزدیک ۷ ماه به طول انجامید ، گفت : ارائه و متن کتاب به شکل داستانی بود و من در طول این داستان به دنبال این نبودم که مخاطبم را برای نتیجه ای خاص متقاعد کنم.

وی افزود : در این کتاب تلاش کردم ابعاد مختلف سیاسی ، تاریخی مورد توجه قرار گیرد ضمن اینکه به مباحث احساسی هم بی توجه نبودم. 

دیالوگ‌های این رمان از خودم است در واقع « نامیرا » بازآفرینی کوفه و کربلا در آن روز است نه فقط یک روایت تاریخی.

 جلسه با بحث و تبادل نظر گسترده علاقمندان و منتقدین حاضر در جلسه در خصوص شخصیت های داستانی کتاب ” نامیرا ” و فراز و فرودهای کتاب ،  نامفهوم بودن نسبتها و روابط بین افراد در برخی از قسمت های داستان ، علت انتخاب عبدالله بن عمیر به عنوان قهرمان داستان و چرایی ایجاد گره های نامفهوم در فصل های داستان ادامه یافت.

یکی از منتقدین حاضر نیز با تمجید از روان بودن داستان و ذکر تمامی جزئیات در کتاب گفتند : اینکه سبک نوشته به صورت نمایشی است و لحظه به لحظه و جزئیات در آن ذکر شده است از یک جنبه که به خواننده در تصویر سازی داستان کمک میکند چیز خوبی است ولی از جنبه رمان نویسی بیشتر به ادبیات نمایشی شباهت دارد تا سبک رمان و داستان نویسی .

در پایان شرکت کنندگان بامثبت ارزیابی کردن جلسه و تشکر از حضور نویسنده کتاب در شهر محلات خواستار برگزاری هرچه بیشتر چنین برنامه های شدند .

3940902 (2) 3940902 (3) 3940902 (6) 3940902 (7) 3940902 (8) 3940902 (1) 3940902 (9)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 9 =