خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

مقام و منزلت پیامبر اکرم(ص)

بسیاری از ایات قرآن، بیانگر این حقیقت اند که پیامبر اسلام (ص) بر سایر انبیا برتری دارد و آنچه را که انبیا از خداوند تقاضا می کردند، خداوند آنها را بدون تقاضا به پیامبر اکرم (ص) عطا فرموده بود.

۱. حضرت آدم(ع) طلب مغفرت کرد:«وَ اِن لَم تَغفِر لَنَا».(سوره اعراف، ایه ۲۳)

به پیامبر اکرم (ص) مژده ی مغفرت داده شده است:«لیغفِرلَکَ اللّه». (سوره فتح، ایه ۲)

۲.حضرت نوح (ع) نابودی دشمنان را تقاضا کرد:«رَبِّ لاتَذَر عَلی الارضِ من الکافرین دیاراً».

( سوره نوح، ایه ۲۶)

به پیامبر اکرم (ص) مژده مصونیت از شرّ دشمنان داد:«إنّا کَفینَاکَ المُستَهزِئِینَ».(سوره حجر،ایه ۹۵)

۳. حضرت ابراهیم(ع) از خداوند تقاضا کرد تا در روز قیامت خوار و ذلیل و رسوا نشود:«وَ لا تُخزِنی یومَ یبعَثونَ».(سوره شعراء، ایه۸۷)به پیامبر اکرم (ص) وعده عدم خزی داده شده است:«یوم لایخزی اللّهُ النَّبِی».(سوره تحریم، ایه ۸)

۴. حضرت شعیب(ع) از خدا طلب فتح کرد:«رَبَّنا افَتح بَینَنَا».(سوره اعراف، ایه ۸۹) به پیامبر اکرم (ص) مژدی نصرت داده شد:«وَ ینصُرَکَ اللّهُ».(سوره فتح، ایه ۳ )

۵. حضرت موسی (ع) گفت: پروردگارا! به من شرح صدر عنایت کن:«رَبِّ اشرَح لی صَدری».(سوره طه، ایه ۲۵) به پیامبر اکرم(ص) عنایت شده بود:«أَلَم نَشرَح لَکَ صَدرَکَ».(سوره شرح، ایه ۱)

۶. حضرت موسی (ع) از خدا آسانی امور درخواست کرد:«وَ یسِّر لی أمرِی».(سوره طه، ایه ۲۶) به پیامبر اکرم(ص) مژده آسان شدن کارها داده شد:«وَ نُیسِّرُکَ للیسری».(سوره اعلی، ایه ۸)

۷.حضرت ابراهیم (ع) در میان شعله های آتش، تنها خدا را به یاد آورد و گفت: خدا مرا بس است:«حَسبی اللهُ».(سوره توبه، ایه ۱۲۹) خداوند به حبیبش فرمود: خدا تو را کفایت می کند:«یا ایها النَّبی حَسبُکَ».(سوره انفال،ایه ۶۴)

۸. حضرت ابراهیم (ع):«إنِّی ذَاهِب إلی رَبِّی؛من به سوی پروردگارم رهسپارم».(سوره صافات، آیه۹۹).خداوند محمد (ص) را به سوی خودش برد:«سُبحانَ الَّذی أسرَی بِعَبدِهِ لَیلاً مِنَ المَسجِدِ الحَرَامِ».(سوره اسراء، ایه ۱)

۹. حضرت ابراهیم (ع) از خداوند درخواست کرد تا نام نیکو برایش قرار دهد:«وَاجعَل لِی لِسَانَ صِدقٍ».(سوره شعراء، ایه ۸۴) خداوند به حبیبش فرمود: و همانا ما یاد تو و نام تو را به اوج رساندیم:«وَ رَفَعنا لَک ذِکرِکَ» .(سوره شرح، ایه ۴)

۱۰. حضرت ابراهیم (ع) به خداوند سوگند خورد:«وَ تَاللهِ لأکِیدَنَّ أصنَامَکُم».(سوره انبیاء، آیه ۵۷) خداوند به جان پیامبرش ـ محمّد (ص) ـ قسم می خورد:«لَعمرُکَ …» .(سوره حجر، ایه ۷۲)

۱۱. حضرت ابراهیم (ع) با واسطه به مقام قُرب خداوند رسید:«وَ کَذلِکَ نُری إبراهیمَ مَلکُوتَ السَّماوَاتِ وَ الارضِ …».(سوره انعام،ایه ۷۵). حبیب خدا (ص) بدون واسطه به قدری به خدا نزدیک می شود که در عقل ناید:«ثُمَّ دَنَا فَتَدلَّی.فَکَآن قاب قَوسَینِ أَو أَدنَی» .(سوره نجم،ایات ۸ ـ ۹)

۱۲. حضرت ابراهیم از خداوند درخواست کرد:خدایا! خودت من و فرزندانم را از عبادت بت ها دور کن:«وَ اجنُبنی وَ بَنِی أَن نَّعبُدَ الأصنَامَ».(سوره ابراهیم،ایه ۳۵) خداوند درباره اهل بیت پیامبرش محمّد (ص) می فرماید: همانا خداوند می خواهد که رجس و ناپاکی را از شما اهل بیت دور کند و شما را پاک و طاهر گرداند:«إنَّما یریدُ اللهُ لِیذهِبَ عَنَکُمُ الرِّجسَ أهل البَیتِ و یطَهِّرَکُم تَطهِیراً».(سوره احزاب،ایه ۳۳) و این فضیلت، انحصاری است و جز به خاندان پیامبر(ص)به هیچ کس دیگر داده نشده است،زیرا با«إنّما» حصر شده است.

چه مقامی بالاتر از این که خداوند درباره پیامبرش می فرماید: باشد که پروردگارت تو را به مقام شایسته مبعوث نماید:«عَسَی أن یبعَثَکَ رَبَّکَ مَقَاماً مَّحمُوداً» .(سوره اسراء، ایه ۷۹)

مرحوم علامه طباطبایی می گوید: خداوند مقام پیامبرش را«محمود» توصیف کرد، بدون این که هیچ قیدی داشته باشد و این مقامی است که همه، او را ستایش می کنند و آن کس که همه او را می ستایند بی گمان مورد پذیرش همه است و همه از او استفاده می برند و بهره می جویند. از این روی«مقام محمود» را تفسیر کرده اند به مقامی که تمام خلایق او را بر آن ثنا می گویند و آن مقام شفاعت کبری در روز قیامت است.(المیزان، ج ۱۳،ص ۱۷۵)

و کیست جز پیامبر اکرم (ص) که خداوند و فرشتگان بر او سلام و درود می فرستند، آن گاه خداوند به مؤمنان دستور می دهد که شما هم باید بر او درود بفرستید:«إنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یصَلُّونَ عَلَی النَّبِی یا ایهَا الَّذِینَ أمَنُوا صَلَّوا عَلیهِ و سَلِّمُوا تَسلِیماً».(سوره احزاب، ایه ۵۶)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − پنج =