خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

همایش شعر خوانی عصرشعر آفتاب

همایش شعر خوانی عصرشعر آفتاب با مشارکت انجمن ادبی آوای ارغنون ، اتحادیه انجمن علمی ، آموزشی معلمان زبان وادبیات فارسی کشور ، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ، فرمانداری و بخشداری شهرستان در روز چهارشنبه مورخ ۲۵/۶/۹۴ درسالن همایش پژوشکده تحقیقات گل وگیاه شهرستان محلات برگزار گردید .

این برنامه ادبی با حضور برگزیدگان مسابقه ی ادبی وعلمی انجمن علمی  – آموزشی کشور ، اعضای انجمن ادبی، شاعرانی از شهر اصفهان و تعدادی از مسئولین شهرستان برگزار شد.

 مهمان ویژه شاعر آئینی افشین علا از شاعران برجسته و عضو انجمن شاعران ایران بود .

آغاز مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید وپخش سرود جمهوری اسلامی جناب آقای ملک محمدی ریاست محترم اداره فرهنگ وارشاد اسلامی با بیت زیبایی از حافظ :

رواق منظر چشم من آشیانه تواست /کرم نما وفرود آکه خانه خانه تواست ضمن خیر مقدم به عزیزان روز شعر وادب فارسی را به همه حاضران جمع تبریک گفتند .

در ادامه هر کدام ازشاعران مدعو وشاعران انجمن ادبی آوای ارغنون شهرستان محلات به شعر خوانی پرداختند.

در قسمت بعدی برنامه از شاعر افشین علا برای بیان سخنانی پیرامون شعر دعوت به عمل آمد.

این شاعر خوش ذوق بیشتر در زمینه شعر خردسال، کودک و نوجوان می سراید اما در قالب‌های نیمایی و به ویژه غزل نیز تجربه‌های فراوانی دارد .

 در حوزه تخصصی اش ، شعر کودک ، به شدت وسواس دارد و از تولید انبوه شعر در این حوزه خودداری می‌کند .

 او به مهندسی کلمات در شعر کودک و دایره واژگانی مناسب هر گروه سنی اهمیت بسیار می‌دهد و با ضعف جوهره شعری آثار به بهانه سادگی و کودکانه بودن ، به شدت مخالف است.

وی با اشاره به تعابیر شاعرانه و اثرگذار ائمه بزرگوار ، محفل را معطر و کلام را مزین به سخنانی از امیر مومنان (ع) و سالار شهیدان امام حسین (ع) نمود.

ایشان با تاکید بر اهمیت و ارزش شعر آیینی افزودند : توجه بیشتر به شعر اهل بیت از دستاوردهای ما در دوران انقلاب می باشد و اشاعه آن در بین جوانان و سپید گویان مدیون سال های پس از انقلاب است و ما باید با تلاش از آفات آن جلوگیری نماییم.

افشین علا با اشاره به استفاده درست از کلمات در شعر عنوان کرد : سهل انگاری در انتخاب و مهندسی کلمات نباید به شعر آیینی ما لطمه بزند.

 در پایان نیز یکی از سروده های خود در مورد حضرت زهرا (س) را قرائت نمود.
دبیر اتحادیه‏ انجمن‏های علمی ، آموزشی معلمان زبان و ادبیات فارسی کشور
دکتر کمالی نهاد گفت : انجمن‌های ادبی نقش موثری در ارتقای زبان و ادبیات فارسی داشته‌اند و از دل همین انجمن‌های ادبی، شاعران بزرگی متولد شده اند که در سطح ملی هم مطرح هستند.

در ادامه گروه موسیقی ((همایون)) به اجرای موسیقی پرداختند.

 جناب آقای دکتر کمالی نهاد دبیر انجمن علمی – آموزشی معلمان زبان وادبیات فارسی کشور هدف از برگزاری این نشست ادبی را ایجاد فضایی مطلوب برای ارائه شعر شاعران جوان در حضور شاعران پیشکسوت عنوان کرد.

وی به نمایندگی از تمامی میهمانان از دست اندر کاران این نشست ادبی قدردانی نمود و اذعان کرد که این نشست ادبی در حافظه ویاد همه عزیزانی که شرف حضور دارند واز تمامی مرزپر گوهر ایران عزیزمان هستند خواهد ماند.

در انتها با اهدای هدیه و لوح سپاس از شاعران برگزیده تقدیر به عمل آمد.

در پایان نیز با ضیافت شام از مهمانان پذیرایی به عمل آمد.

3940625 (3) 3940625 (2) 3940625 (5) 3940625 (1) 3940625 (4) 3940625 (6)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =