خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

نشست ادبی بمناسبت روز بزرگداشت سعدی

همزمان با اول اردیبهشت ، روز بزرگداشت شیخ مصلح ‌الدین سعدی شیرازی، شاعر و عارف بزرگ ایران، نشست ادبی با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن ادبی آوای ارغنون در روز سه شنبه ساعت ۱۷ محل پژوهشکده گل و گیاهان زینتی برگزار گردید.

دراین مراسم دکتر کمالی نهاد دبیر انجمن علمی معلمان ایران ،عضو انجمن علمی معلمان ایران و مدرس دانشگاه فرهنگیان همراه با دانشجو معلمان رشته زبان و ادبیات فارسی استان مرکزی ، اعضای انجمن ادبی آوای ارغنون ،اصحاب اندیشه و علاقمندان ، با نکوداشت شاعر پارسی گو یاد این پیام آور انسانیت را گرامی داشتند.

در ابتدا برنامه با تلاوت کلام الله مجید آغازشد سپس آقای ملک محمدی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن عرض خیرمقدم و گرامیداشت روز شعر و ادب پارسی به بیان سخنانی پرداختند .

ایشان برگزاری این نشست ها را بسیار تاثیر گذار و باعث افزایش دانش و آگاهی افراد دانسته افزودند در حوزه فرهنگ و ادب و در راستای تحقق شعار سال وظیفه ماست با بستر سازی مناسب فرهنگی و هنری زمینه را برای توسعه و ارتقای فرهنگ جامعه و اهداف نظام فراهم کنیم .

در ادامه شاعران شهرستان و مهمان به قرائت سروده ها و رشحات زیبا و احساس برانگیز خود پرداختند.

در بخش دوم برنامه جناب دکتر کمالی نهاد ضمن گرامی داشت روز شعر و ادب وتبریک به مناسبت ایام مبارک ماه رجب اظهار داشتند : اول اردیبهشت ماه را روز بزرگداشت سعدی نام نهاده اند تا فرصتی برای تأملی هرچند کوتاه و گذرا بر احوال این چهره ماندگار ادبیات ایران و جهان و شناخت بیشتر افکار و اندیشه های ناب او باشد.

امروز را بنام شاعری بزرگ نام نهاده اند که عطر کلامش در غزلیات و توانمندیش در نثر گلستان و نظم بوستان تنها گوشه ای از هنرها و هنروری اش است.

آثار ارزشمند به جای مانده از این استاد سخن حاوی حرف های عمیق، دردمندانه و برآمده از حکمت انسانی و الهی اوست و این تنها بخشی از دلایل بزرگی اوست.

ایشان سعدی را یکی از ریشه های قوی و بنیاد های فخر ادبیات گرانسنگ ایران دانستند که از کشورهای دیگر در مراتب بالاتر قرار گرفته بصورتی که میتوان روی یک غزل هشت بیتی سعدی بهترین موسیقی یا یک نمایش بزرگ اجرا گردد.

ایشان افزودند سعدی در قرن هفدهم چنان رشدی در اروپا داشته که سی زبان دنیا روی غزل های شاعر به اسم طیبات کار کردند و به ترجمه آن پرداختند.گلستان سعدی یکی از نمونه های بسیار زیبای ادب فارسی است که کسی غیر از سعدی نتوانست مانند آن را به نثر در آورد.

هدف از برگزاری این نشست ، معرفی جایگاه این شاعر گرانمایه در شعر و ادبیات پارسی و پرداختن به اندیشه‌های استاد ، به عنوان یک نیازاساسی برای جامعه فرهنگی امروز می باشد.بسیاری از دانشوران و سعدی شناسان توجه به آثار واخلاق سعدی و الهام‌گرفتن از شخصیت برجسته ‌استادسخن را لازمه و ضرورت زندگی امروزی دانسته معتقدند:توجه به آثار و اندیشه‌های شیخ اجل موجب بازشناسی فرهنگ غنی‌ایرانی می‌شود.

3940201 (4) 3940201 (3) 3940201 (2) 3940201 (6) 3940201 (5)

3940201

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + شش =