خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

مقام و منزلت حضرت امام رضا علیه السلام

در روایات آمده است که حضرت امام محمدتقی(ع) همواره با تعظیم و تکریم از حضرت امام رضا(ع) یاد می‌فرمودند چنان که ابن بابویه از بزنطی روایت کرده است که «به خدمت امام محمدتقی(ع) رسیدم و عرض کردم که گروهی از مخالفان شما گمان می‌کنند که والد بزرگوارتان را مأمون ملقب به «‹رضا» گردانیده است. حضرت فرمود: به خدا سوگند که حق تعالی او را به رضا مسمی گردانید. برای آنکه پسندیده خدا بود در آسمان و رسول خدا و ائمه هدی در زمین از او خشنود بودند و او را برای امامت پسندیدند. پرسیدم: آیا همه پدران شما پسندیده خدا و رسول و ائمه بودند؟ فرمود: بلی. پرسیدم: پس به چه سبب او رادر میان ایشان به این لقب گرامی مخصوص گردانیدند. فرمود: برای آنکه مخالفان و دشمنان نیز اور ا پسندیدند و از او راضی بودند چنانکه موافقان ودوستان از او خشنود بودند. اتفاق بین دوست و دشمن بر خشنودی از او مخصوص آن حضرت بود».

علی بن مهزیار نیز روایت نموده است که در پاسخ به این پرسش که آیا زیارت مرقد امام رضا(ع) افضل است یا زیارت جد عالی‌مقامتان حضرت امام حسین(ع)؟ حضرت امام محمدتقی(ع) پاسخ فرمودند: «والله زیارت ابی افضل» به خدا قسم زیارت پدرم علی بن موسی(ع) از فضیلت بیشتری برخوردار است. زیرا جدم امام حسین(ع) را عمویم زیارت می‌کنند. اما پدرم را خواص شیعه زیارت می‌کنند.

در روایت دیگری امام محمدتقی(ع) فرموده‌اند که «زیارت مزار حضرت امام رضا(ع) ثواب هزار حج مقبول را دارد».

همچنین در روایتی از محمدبن سلیمان در پاسخ اینکه حج مستحب بهتر است یا زیارت حضرت امام رضا(ع) در خراسان، امام محمدتقی(ع) فرموده‌اند: که زیارت امام رضا(ع) از فضیلت و ثواب بیشتری برخوردار است.

علامه مجلسی در کتاب «تحفه الزائرین» از حضرت امام علی‌النقی(ع) روایت کرده است که «هر کس به خدای توانا حاجتی داشته باشد، غسل زیارت کند و به زیارت جدم علی بن موسی‌الرضا(ع) رود و بالای سر آن بزرگوار دو رکعت نماز حاجت به جای آورد و در قنوت نماز حاجت خود را از خدای رئوف بخواهد، حاجت او برآورده خواهد شد. مگر اینکه برای گناه و یا قطع رحم درخواست نماید».

از حضرت امام حسن عسگری(ع) نیز احادیث و روایات فراوانی درباره حضرت امام رضا(ع) نقل شده است که حکایت از عظمت مرتبه و کرامات آن حضرت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =