خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

برگزاری کارگاه آشنایی با قالب سه گانی

کارگاه آشنایی با قالب شعر سه گانی با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن ادبی آوای ارغنون و با حضور دکتر علیرضا فولادی ، استاد پاییز رحیمی و جمعی از شاعران شهرستان های دلیجان و خمین در روز چهارشنبه ۲۲ مهر ساعت ۱۷ در محل مرکز فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار  گردید.

 این نشست  در فضایی صمیمانه و  با محوریت معرفی و آشنایی با  شعر سه گانی  با حضور میهمانان سه گانی پرداز و علاقه مند به سه گانی در دو قسمت انجام شد.

جلسه با خوش‌آمدگویی توسط مجری گرامی و سپس با دعوت از دکتر علیرضا فولادی رسما” آغاز شد.

در ابتدا دکتر علیرضا فولادی با گرامی داشت ایام محرم ضمن بازگویی پیشینه ی تاریخی این جریان و تفاوت ها ی بسیار آن با سایر قالبهای شعر کوتاه ، شعر سه گانی را به دوستان معرفی نمود.

ایشان در ادامه با توجه خصوصیات جهان مدرن از جمله بی حوصلگی و رکود عاطفی جامعه، نیاز به شعر کوتاه را لازمه این زمان  دانسته افزودند شعر کوتاه در تاریخ ادبیات و شعر جهت پاسخ گویی به این نیاز اجتماع باید گسترش پیدا کند.

دکتر فولادی شناخت دقیق اصول و بوطیقای سه گانی از سوی سه گانی پردازان و شناخت دقایق و ظرایف آن را مهم دانسته تصریح کردند تلاش برای سرودن سه گانی های قوی و اصول مند از نکات قابل توجه می باشد که باید به آن پرداخته شود.

در ادامه و تکمیل سخنان دکتر فولادی استاد پاییز رحیمی به عنوان محقق و صاحب سبک در زمینه شعر سه گانی، به توضیحات بیشتری در مورد انواع شعر سه گانی پرداختند و با تعریف شعر سه گانی ، سخنانی در خصوص فرم بیرونی و درونی سه گانی بیان نمودند.

ایشان بسته بودن و کوبشی بودن این شعر را از وجوه متمایز و مهم شعر دانسته افزودند کهن الگویی بودن عدد سه نیز در این شعر مورد توجه قرار گرفته است.

در انتهای بخش اول برنامه ، ابتدا دوستان به  بحث و تبادل نظر پیرامون تعریف شعر سه گانی و مسیر این جریان شعری پرداختند  سپس با قرائت سه گانی های منتخب توسط یکی از شاعران این قسمت به پایان رسید.

در قسمت دوم برنامه دکتر علیرضا فولادی به بیان اصول و فنون پیشنهادی در شعر سه گانی پرداختند.

از جمله ایشان سخنانی را پیرامون نقش متقابل عاطفه و تفکر و بالعکس  و توجه به کارایی برابر تصویر و معنا در “سه گانی”  عنوان نمودند سپس توجه به این دو اصل از اصول پیشنهادی هفت گانه‌ی سه گانی را مهم برشمرده تاکید نمودند : سه گانی نمی تواند صرفا برای بیان عاطفه یا فقط تفکر باشد بلکه از برخورد این دو، جرقه‌ای ایجاد می شود که باعث برجستگی و هویت بخشیدن به سه گانی خواهد بود.

سپس دکتر فولادی در فضایی دوستانه به سؤالات  حاضران پاسخ گفتند.

در انتها با اهدای گواهی شرکت در کارگاه آموزش آشنایی با قالب شعر سه گانی به کلیه شرکت کنندگان برنامه خاتمه یافت .

3940722 (5) 3940722 (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 3 =