خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

آیین گرامیداشت روز خبرنگار

آیین گرامیداشت روز خبرنگار و یاد و خاطره شهید محمود صارمی ، خبرنگار اعزامی به مزارشریف افغانستان در روز پنجشنبه مورخ ۱۳۹۷/۵/۱۸ ساعت ۱۰ صبح در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان برگزار گردید.

 این مراسم با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری و شورای اسلامی شهر و با حضور مهمان ویژه دکتر علی متقیان مدیر عامل خبرگزاری دانشجویی ایسنا انجام شد.

در ابتدا شهردار و رئیس شورای اسلامی و فرماندار شهرستان ضمن عرض خیر مقدم سخنان کوتاهی پیرامون موضوع مربوطه بیان نمودند سپس دکتر علی متقیان در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه به ایراد سخنانی پیرامون روز خبرنگارپرداخت.

وی با تاکید بر ضرورت متعهد بودن خبرنگاران نسبت به خبر گفت: باید نسبت به آنچه می‌نویسید متعهد باشید؛ چراکه قلم متعهد، قلم ماندگار است.

مدیر عامل ایسنا افزود: روز خبرنگار روز گرامیداشت شهید صارمی و  قلم است. شهید صارمی هم به جهت اینکه انسان بزرگی بود و هم به جهت راهی که انتخاب کرد، اسوه خبرنگاران است.

مدیر عامل خبرگزاری دانشجویان ایران با اشاره به مقدس بودن قلم خاطرنشان کرد: اسلام دین خواندن، قلم زدن، نوشتن و آموختن با قلم است. سر و کار خبرنگاران نیز با قلم است و قلم را معیار قرار داده‌اند.

متقیان در بیان وظایف یک خبرنگار اظهار کرد: بزرگترین افتخاری که خداوند از طریق قلم به خبرنگاران هدیه کرده این است که از رسول خدا بیاموزیم و امین و امانتدار باشیم. این اولین قدمی است که باید برای خبر برداریم، باید جهت آنچه که می‌گوییم را تعیین کنیم، اینکه برای رضای خدا قلم می‌زنیم یا برای رضایت انسان‌ها.

متقیان همچنین گفت: وقتی قلم در دست می‌گیریم باید نیت خود را مشخص کنیم چرا که بر نفس خود بصیر هستیم و بر آنچه انجام می دهیم آگاهیم پس باید راهمان را مشخص کرده و یکی از دو مسیر الهی یا شیطانی را برگزینیم. 

وی با توجه به نکات گفته شده، کار خبرنگاری را دشوار و مسؤولیت خبرنگاران را بسیار سنگین عنوان کرد و افزود: خبرنگار باید به آثار قلم خود و آنچه می نویسد توجه داشته باشد.

متقیان خبرنگاران را امین شهر و شهروندان و قابل اعتماد شهر دانست و خاطرنشان کرد: رسالت امین شهر بودن باید توسط خبرنگاران به انجام برسد. خبرنگار موظف است که حق بنویسد و امانتدار باشد، به شنیده‌ها توجه نکند و آنچه می‌بیند و از صحت و سقم آن آگاه است را منتشر کند، باید نسبت به آنچه می‌نویسیم متعهد باشیم چراکه قلم متعهد، ماندگار است.

وی با تاکید بر اینکه خبرنگاران روزی خود را از قلم نمی‌گیرند بلکه آن‌را از صاحب قلم که خداوند متعال است دریافت می‌کنند، پس باید مواظب باشند که قلمشان به مزد نشود، گفت: قلم خبرنگار نباید در اختیار متمولان و چاپلوسانی قرار بگیرد که آن را در خدمت رسیدن به اهداف خود می‌خواهند.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم استقلال فکری خبرنگاران و پرهیز آنان از وابستگی فکری گفت: مسؤولیت ما صداقت، امانت، درست‌نویسی و حفظ آبروی مسلمانان است؛ چرا که حرمت انسان‌ها از کعبه بالاتر است و باید بدانیم که قلم خبرنگاران می‌تواند حرمت انسانها را بشکند یا آنان را بزرگ بدارد.

وی با بیان اینکه ما با دنیای مردم سروکار داریم و خبر یک خبرنگار می‌تواند جایگاه دنیایی افراد را تغییر دهد، افزود: به آثار اخباری که منتشر می شود بیندیشیم و یادمان باشد که نباید دین و قلم خود را به دنیای دیگران بفروشیم.  

متقیان بر ضرورت رعایت صداقت در خبررسانی تاکید کرد و گفت: دروغ گفتن در اسلام مذمت شده و باید سعی کنیم از این مقوله فاصله بگیریم، زیرا آلوده شدن رسالت مقدس خبرنگاران به دروغ، این رسالت را زیر سوال خواهد برد. اگر قلم خبرنگار حق مظلوم را بگیرد و ظالم را سر جای خود بنشاند اجر معنوی و دنیوی برای او در پی خواهد داشت.

وی تهیه مستندات برای خبر و توجه ویژه به تیتر اخبار به جهت تاثیرگذاری و ماندگاری آن را مورد تاکید قرار داد و گفت: از گردهمایی امروز این پیام برداشت می شود که مجموعه مدیریت شهری محلات خواهان رشد و ارتقای این شهر و آرامش مردم آن هستند و خبرنگاران باید با چشمان بینا و قلم توانای خود به کمک مدیریت شهری آمده و به توسعه شهری کمک کنند، بنابراین رسالت خبرنگاران برای معرفی شهر به دیگران خطیرتر از مسؤولان شهری است.

وی بر لزوم رعایت تحمل در خبر و راستی آزمایی اخبار قبل از انتشار آنها تاکید کرد و گفت: خبرنگار باید درخصوص اخبار تحقیق و بررسی کرده و سپس نسبت به انتشار اخبار اقدام کند. شغل خبرنگار شغل انبیاست و خبرنگار متعهد است که همچون پیامبر امین، امین و امانتدار باشد و باید به آینده خبری که منتشر می کند بیندیشد.

در پایان این مراسم از خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان با اهدای لوح سپاس و هدیه تقدیر به عمل آمد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفت =