خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

جشنواره باسلق نیم ور

چهارمین جشنواره باسلق و کاچی نیم وری به عنوان میراث ماندگار این شهر با مشارکت میراث فرهنگی ، شورای اسلامی و شهرداری شهر نیم ور ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و  فرمانداری شهرستان محلات اقشار مختلف مردم وحمایت‌های مادی و معنوی خیرین و مدیران صنایع به‌ویژه در بخش سنگ در سالن نمایشگاهی شهرداری شهر نیم ور برگزار گردید.

این جشنواره در ۳۹ غرفه به مدت چهار روز از ششم الی نهم فروردین ماه برپا شده که این غرفه‌ها درزمینه های مختلف سوغات، غذاهای سنتی، صنایع‌دستی، آثار هنری، گیاهان دارویی و طب سنتی، محصولات فرهنگی و غیره می باشد که اغلب شرکت‌کنندگان از فعالان، هنرمندان و اقشار  مردم، شهر نیم ور هستند.

باسلق یک نوع شیرینی سنتی، مقوی و با خاصیت نیرو بخشی برای بدن با طبع گرم است، باسلق خواص فوق‌العاده‌ای دارد ازجمله اینکه بازکننده گرفتگی‌های مجاری کبد، ضدالتهاب ناحیه حلق، درمان صرع، کهیر، سرفه، تپش قلب، ضعف بدن و باعث کاهش کلسترول و افزایش قابلیت ارتجاعی رگ‌های بدن مفید و با دارا بودن مواد گیاهی همچون گلاب، هل و زعفران باعث نشاط و پاک‌سازی پوست است.

ارتقای سطح و تنوع در برگزاری برنامه‌های جانبی نمایشگاه ، زیباسازی فضای فیزیکی و محیطی جشنواره و همچنین انتخاب هفت‌سین ، سبزه و غرفه برتر نیز در جشنواره گنجانده‌ شده است، ضمن آنکه مسابقات محلی و رسوم دیگر همچون تخم‌مرغ‌بازی و جشن حنا بندون نیم وری و اجرای موسیقی سنتی نیز انجام می‌شود.

این جشنواره با هدف احیای غذاها ، تنقلات و خوراکی‌های بومی محلی به‌ویژه باسلق و کاچی و ثبت ملی این شیرینی و سوغات شهر نیم ور برگزار می‌شود.

بالا بردن نشاط اجتماعی ، احیای آداب‌ و رسوم شهر نیم‌ور ، معرفی سنت‌های قدیمی، ارائه سوغات و غذاهای سنتی شهر، فراهم کردن بازار فروش و معرفی برای افرادی که در تهیه سوغات فعالیت دارند و تقویت کارگروهی و فعالیت درزمینهٔ های فرهنگی  و اجتماعی از اهداف مهم جشنواره می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + یک =