خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

نشست نقد “کتاب قصه دلبری”

به مناسبت هفته دفاع مقدس جلسه نقد کتاب «قصه دلبری» (خاطرات همسر شهید محمدخانی)  از انتشارات روایت فتح ،  در مراسمی با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور ، انجمن ادبی آوای ارغنون و کانون بسیج هنرمندان در روز چهارشنبه ۱۳۹۸/۷/۳ ساعت ۱۷ در سالن همایش های دانشگاه پیام نور با حضور نویسنده برگزار گردید.

 محمد علی جعفری نویسنده کتاب های پر مخاطب  قصه دلبری ، سربلند ، پادشاهان پیاده ، خانه مغایرت ، عروسی لاکچری و فرزند کشمیر میهمان ادب دوستان و اهالی فرهنگ و هنر شهرستان محلات بود

«قصه دلبری» روایتی نو ، جوان پسند و متفاوت از عاشقانه های همسر شهید مدافع حرم ، محمدحسین محمدخانی است که توسط محمدعلی جعفری به رشته تحریر درآمده است . 

در ابتدای این همایش فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان ، جناب سرهنگ نجفی ضمن خوش آمد گویی به مسئولان و ادب دوستان حاضر در جلسه به بیان ضرورت پرداختن به موضوع دفاع مقدس در ادبیات اشاره کرده افزودند :  وظیفه سنگین نویسندگان و شاعران در انتقال مفاهیم بلند دفاع مقدس و انگیزه های والای شهدای مدافع حرم در دفاع از مظلومین عالمین بسیار قابل توجه می باشد.

در ادامه برنامه آقای محمد علی جعفری نویسنده اهل یزد که میهمان برنامه بود در جایگاه حاضر شد و به بیان خاطرات خود در جریان نوشتن کتاب و انجام مصاحبه ها پرداخت .

ایشان آشنایی با شهید محمدحسین محمدخانی در دانشگاه یزد را مهم‌ ترین دلیل برای نگارش در مورد این شهید از میان تمامی شهدای مدافع حرم دانسته در این خصوص گفت : از سال ۸۶ در دانشگاه ، بسیج دانشجویی ، سفرهای دانشجویی و هیئت‌های مذهبی ، با شهید محمدخانی ارتباط داشتم.

پس از شهادت محمدخانی خود را ملزم دانستم که شخصیت ایشان را در قالب کتابی به عموم معرفی کنم. پس از ساعت‌ها مصاحبه با اعضای خانواده و دوستان ایشان به این نتیجه رسیدم که گردآوری تمامی ابعاد شخصیتی شهید در یک کتاب ، شاید باعث مغفول ماندن بسیاری از مطالب شود. به همین علت به نگارش دو کتاب در مورد ایشان پرداختم .

 «عمار حلب» خاطرات دوستان و هم‌رزمان شهید و تا حدودی زندگی نظامی و خانوادگی ایشان است و کتاب «قصه دلبری» به روایت‌های همسر شهید از زندگی مشترک با ایشان اختصاص دارد.

وی در خصوص انتخاب قالب روایتگری برای نگارش این اثر بیان کرد: زندگی این شهید قابلیت داستان شدن را داشت. تجربه من نیز در داستان‌نویسی بیشتر بود . بااین‌حال به اعتقاد من با انتخاب قالب داستان ، باورپذیری این شخصیت کمرنگ می‌شد و مرز بین واقعیت و تخیل مبهم می‌ماند . این امر در تقابل با هدف نگارش این کتاب قرار می‌گرفت.

جعفری ادامه داد: در جریان نگارش کتاب و روایت خاطرات به نقل جزئیات معتقد بودم ؛ به باور من هرچه خواننده جوان خود را نزدیک‌تر به شخصیت شهید ببیند ، تأثیر کتاب بر او بیشتر خواهد بود. بازخوردهای دریافتی از خوانندگان نیز حاکی از آن است که بیان جزئیات باعث هم ذات پنداری بیشتر جوانان با این شهید و همسر ایشان شده است.

در ادامه برنامه استاد علیرضا ملاحسینی مسئول انجمن ادبی آوای ارغنون ، خانم محمد امینی مسئول انجمن ادبی کرشمه ، استاد هاشم حسینی مقدم نویسنده ، آقای دکتر تورج بخشایشی شاعر و نویسنده ، و آقای سامان سلیمی مسئول انجمن ادبی سرچشمه در جایگاه منتقدین حاضر شدند و به موشکافی و نقد از منظر ادبی و تخصصی کتاب قصه دلبری پرداختند.

در این همایش که بیش از چهار ساعت به طول انجامید خانم ها افشار و معظمی داستان کوتاه و شعری با مضمون حماسی و در قالب ارزش های دفاع مقدس قرائت کردند.

در پایان جلسه با حضور ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان محلات جناب آقای ملک محمدی،  سرکار خانم هاشمی نایب رئیس شورای شهر و جناب آقای ترابی ریاست اداره  کتابخانه های عمومی شهرستان محلات از فعالین کتابخوان شهرستان با اهدای هدیه و لوح تقدیر تجلیل شد.

 این برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس و در راستای معرفی و شناساندن شهدا به مردم به ویژه نسل جوان بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =