خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

میلاد حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، روز مادر و روز ولادت امام خمینی(ره) گرامی باد

فضائل و مقام و منزلت حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها»

روزی سلمان خدمت پیامبر رسید و عرض کرد: ای مولای من از تو می‌خواهم از فضائل فاطمه (سلام الله علیها) در قیامت به من خبر بدهی!

پیامبر(صلی الله علیه وآله) با چهره‌ای خندان به او نگریست و فرمود: «سوگند به خدائی که جانم دردست قدرت او است، فاطمه (سلام الله علیها) همان بانوئی است که در عرصه محشر سوار بر شتر عبور می‌کند که سرش (نمودی) از خشیت خدا است و چشمانش از نور خدا.
تا اینکه فرمود: جبرئیل در سمت راست آن شتر و میکائیل در سمت چپ آن و علی (ع) در پیشاپیش آن و حسن و حسین(ع) در پشت سرآن حرکت می‌کنند خداوند حافظ و نگهبان او است تا از صحنه محشر عبور کند در این هنگام ناگهان از جانب خدا ندا می‌رسد: «ای همه خلایق! چشم‌های خود را فرو خوابانید و سرهای خود را پائین آورید این فاطمه (س)دختر پبامبر(ص)شما و همسر علی (ع)و مادر حسن و حسین(ع)است پس از پل صراط عبور می‌کند در حالی که دو چادر شفاف و سفید برسردارد.

وقتی که فاطمه (سلام الله علیها)وارد بهشت می‌شود و به نعمت‌ها و مواهبی که خداوند برای او آماده ساخته می‌نگرد می‌گوید: بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، اَلحَمدُ لِلّهِ الذَّی اَذهَب عَنّا الحُزنَ اِنَّ رَبَّنالَغَفُور شَکُورُ اَحَلَّنا دارَ المَقامَهِ مِن فَضلِهِ لایَمَسُّنافِیهالُغُوبُ. بنام خداوند بخشنده و مهربان، حمد و سپاس خداوند راکه حزن و اندوه را از ما دور کرد، البته خدای ما بخشنده و شکر‌پذیر است آن خدائی که ما را در مقام عالی از عطای خود قرار داد که در آن هیچگونه رنج و ناگواری به ما نمی‌رسد».
رسول خدا(صلی الله علیه وآله)فرمود:پس از آن خداوند به فاطمه (سلام الله علیها)وحی می‌کند:«ای فاطمه! آنچه می‌خواهی ازمن مسئلت کن که به تو عطا می‌کنم و تو را خشنود سازم»

فاطمه (سلام الله علیها)عرض می‌کند: خدایا! تو امید منی بلکه بالاتر از امید منی از درگاه تو مسئلت می‌کنم که دوستان من و دوستان دودمان مرا در آتش دوزخ عذاب نکنی.

خداوند به او وحی می‌کند:ای فاطمه!به عزت و جلالم سوگند دو هزار سال قبل از خلقت آسمان‌ها و زمین به خود سوگند یاد کرده‌ام که دوستان تو و دوستان عترت تو را به آتش عذاب نکنم.

سخنان معصومین علیهم السلام درباره مقام و منزلت حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها»

امام صادق علیه السلام: فمن عرف فاطمه حق معرفتها فقد ادرک لیله القدر؛ (بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۶۵) هر کس به شناخت حقیقی فاطمه علیهاالسلام دست یابد، بی گمان شب قدر را درک کرده است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: من احب فاطمه ابنتی فهو فی الجنه معی و من ابغضها فهو فی النار؛ (بحارالانوار، ج ۲۷، ص ۱۱۶) هر کس فاطمه علیها السلام دخترم را دوست بدارد، در بهشت با من است، و هر کس با او دشمنی ورزد، در آتش [دوزخ] است.

امام باقر علیه السلام: و لقد کانت – علیهاالسلام – مفروضه الطاعه علی جمیع من خلق الله من الجن و الانس و الطیر و الوحش و الانبیاء و الملائکه؛ (دلائل الامامه، ص ۲۸)اطاعت از فاطمه علیهاالسلام بر تمامی آفریدگان خدا از جن و آدمیان و پرندگان و وحوش و پیامبران و فرشتگان واجب است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: یا علی انفذ لما امرتک به فاطمه فقد امرتها باشیاء امر بها جبرئیل علیه السلام؛ (بحارالانوار، ج ۲۲، ص ۴۸۴) ای علی! آنچه را فاطمه علیها السلام بدان امر می کند، انجام ده؛ زیرا من چیزهایی را به او امر کرده ام که جبرئیل علیه السلام به آنها امر کرده است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: ان فاطمه خلقت حوریه فی صوره انسیه؛ (بحارالانوار، ج ۷۸، ص ۱۱۲) بی شک فاطمه علیها السلام حوریه ای است که به صورت انسان آفریده شده است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: انّی سمّیت ابنتی فاطمه لان الله عزّ و جلّ فطمها و فطم من احبّها من النّار؛ (عیون اخبارالرضا علیه السلام، ج ۲، ص ۴۶) من نام دخترم را «فاطمه» گذاشتم؛ زیرا خدای  عزّ و جلّ  فاطمه علیهاالسلام و هر کس که او را دوست دارد، از آتش دوزخ دور نگه داشته است.

امام صادق علیه السلام به شخصی که نام دخترش را فاطمه گذاشته بود، فرمود:اذا سمّیتها فاطمه فلا تسبّها و لاتلعنها ولاتضربها؛ (وسائل الشیعه، جلد ۱۵ ص ۴۸) حالا که نام او را «فاطمه» گذاشته ای، پس دشنامش مده، نفرینش مکن و کتکش مزن.

امام زمان علیه السلام در یکی از نامه هایشان می فرماید:و فی ابنه رسول صلی الله علیه و آله و سلم لی اسوه حسنه؛ (بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۱۸۰)در دختر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم برای من الگوی نیکویی است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از حضرت امیرالمؤمنین، علی علیه السلام درباره حضرت فاطمه زهرا علیها السلام پرسید، حضرت پاسخ داد:نعم العون علی طاعه الله؛ (بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۱۱۷) [فاطمه علیها السلام] خوب یاوری در راه اطاعت و بندگی خداست.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: فاطمه اعزّ البریه علی (الامالی، شیخ مفید، ص ۲۵۹)فاطمه علیهاالسلام عزیزترین مردم در نزد من است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: انّ فاطمه بضعه منّی و هی نور عینی و ثمره فؤادی؛ (الامالی، شیخ صدوق، ص ۴۸۶) فاطمه علیهاالسلام پاره تن و نور چشم و میوه دل من است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: انّ الله لیغضب لغضب فاطمه و یرضی لرضاها؛ (الامالی، شیخ مفید، ص ۹۴) بی شک خداوند با خشم فاطمه علیهاالسلام به خشم می آید و با خشنودی او خشنود می شود.

امام صادق علیه السلام: فاطمه کوکب دری بین نساء اهل الدنیا؛ (کافی، ج ۱، ص ۱۹۵)فاطمه علیهاالسلام اختری تابناک در میان زنان دنیاست.

امام صادق علیه السلام: فاطمه سیده نساء العالمین من الاولین والاخرین؛ (معانی الاخبار، ص ۱۰۷)فاطمه علیهاالسلام سرور زنان جهانیان از اولین تا آخرین است.

امام باقر علیه السلام: ما عبد الله بشیء من التحمید افضل من تسبیح فاطمه علیهاالسلام؛ (۷ کافی، ج ۳، ص ۳۴۳)خداوند در حمد و ستایش به چیزی برتر از تسبیح فاطمه علیها السلام عبادت نشده است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: من زار فاطمه فکانما زارنی؛ (کافی، ج ۴۳، ص ۵۸)هر کس فاطمه علیهاالسلام را زیارت کند، مانند این است که مرا زیارت کرده است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: یا فاطمه انت منی و انا منک؛ (بیت الاحزان، ص ۱۹؛ بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۳۲) ای فاطمه! تو از من هستی و من از تو هستم.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: فداک ابوک یا فاطمه؛ (بحارالانوار، ج ۲۲، ص ۴۹۰)پدرت به قربان تو باد ای فاطمه علیهاالسلام!

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: فاطمه حوراء انسیه و کلّما اشتقت الی رائحه الجنّه شممت رائحه ابنتی فاطمه علیها السلام؛ (التوحید، شیخ صدوق، ص ۱۱۷) فاطمه علیهاالسلام حوریه ای است به صورت انسان که من هرگاه مشتاق بوی بهشت می شوم، دخترم فاطمه علیها السلام را می بویم.

حضرت علی علیه السلام: انّ الحسن و الحسین سبطا هذه الامه و هما من محمّد کمکان العینین من الرّاس و امّا انا فکمکان الید من البدن و امّا فاطمه فکمکان القلب من الجسد؛ (بحارالانوار، ج ۳۹، ص ۳۵۲؛ کتاب سلیم بن قیس، ص ۸۳۰) حسن و حسین علیهماالسلام دو سبط این امت هستند، و آن دو برای محمّد صلی الله علیه و آله و سلم همانند دو چشم برای سر هستند، و من [برای محمّد صلی الله علیه و آله و سلم] همانند دست برای بدن هستم، و فاطمه علیهاالسلام [برای محمّد صلی الله علیه و آله و سلم] همانند قلب برای بدن است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: یا سلمان! انّ ابنتی فاطمه ملا الله قلبها و جوارحها ایمانا و یقینا الی مشاشها تفرغت لطاعه الله؛ (بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۴۶؛ مناقب، ج ۳، ص ۳۳۷)ای سلمان! به راستی که خداوند قلب و اعضای فاطمه علیهاالسلام تا استخوان هایش را از ایمان و یقین آکنده ساخته است؛ به گونه ای که در طاعت خدا جدیت دارد.

امام صادق علیه السلام: لولا انّ امیرالمؤمنین علیه السلام تزوجها لما کان لها کفو الی یوم القیامه علی وجه الارض آدم فمن دونه؛ (خصال، ج ۲، ص ۴۱۴) به راستی اگر امیرالمؤمنین علیه السلام فاطمه علیهاالسلام را به ازدواج خود درنیاورده بود، تا روز قیامت بر روی زمین از آدم تا پس از آدم برای فاطمه علیهاالسلام همتایی نبود.

حضرت علی علیه السلام: انّها استقت بالقربه حتی اثر فی صدرها و طحنت بالرحی حتی مجلت یدها و کسحت البیت حتی اغبرت ثیابها و اوقدت النار تحت القدر حتی دکنت ثیابها فاصابها من ذلک ضرر شدید؛ (علل الشرایع، ج ۲، ص ۳۶۶) حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام آنقدر با مشک، آب کشید که اثر آن در سینه اش آشکار شد و چندان با دست خود آسیاب کرد که دست هایش پینه زد و آنقدر خانه را جاروب کرد که لباس هایش خاک آلود گردید. چندان آتش در زیر دیگ روشن کرد که لباس هایش سیاه و دود آلود شد و از این کارها رنج و سختی زیادی به او رسید.

حضرت علی علیه السلام: فوالله لا اغضبتنی و لاعصت لی امرا و لقد کنت انظر الیها فتنکشف عنّی الهموم و الاحزان؛ (بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۱۳۴)سوگند به خدا که فاطمه علیهاالسلام هیچ گاه مرا خشمگین نکرد و در هیچ کاری از من سرپیچی ننمود. من هرگاه به فاطمه علیهاالسلام نگاه می کردم، غم و اندوه از من زدوده می شد.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: اشتاقت الجنّه الی اربع من النساء: مریم بنت عمران، و آسیه بنت مزاحم زوجه فرعون و خدیجه بنت خویلد و فاطمه بنت محمّد صلی الله علیه و آله و سلم؛ (بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۵۳) بهشت مشتاق چهار زن است: مریم دختر عمران، آسیه دختر مزاحم و زن فرعون، خدیجه دختر خویلد و فاطمه علیها السلام دختر محمّد صلی الله علیه و آله و سلم.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: یا فاطمه ابشری فلک عندالله مقام محمود تشفعین فیه لمحبّیک وشیعتک؛ (بحارالانوار، ج ۷۶، ص ۳۵۹)ای فاطمه علیها السلام مژده باد! که در پیشگاه خدا مقامی شایسته داری که در آن مقام برای دوستان و شیعیانت شفاعت می کنی.