خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

اهمیت روز قدس در اندیشه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

روز جهانی قدس آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است که امام خمینی(ره) در سال ۱۳۵۸شمسی (رمضان ۱۳۹۹قمری) آن را روزی رسمی برای حمایت از مردم فلسطین دانست و چه کسی بهتر از سردار قاسم سلیمانی برای حمایت از مردم فلسطین و قدس شریف.

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز ۱۶ دی ۹۸ و در مراسم تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی در تهران تاکید کرد: این فرمانده شهید همه زندگی خود را در حمایت و پشتیبانی از فلسطین به سر برد و او در راس نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و من این فرمانده بزرگ را شهید قدس، شهید قدس ، شهید قدس می‌نامم.

این تاکید به خوبی نشان‌دهنده جایگاه فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران برای جبهه مقاومت و به‌خصوص آرزومندان آزادی قدس است.

سردار سلیمانی در سال ۱۳۷۹ از طرف آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.

نیروی قدس پس از تهدیدات فرا مرزی علیه جمهوری اسلامی به‌خصوص در منطقه غرب آسیا، به منظور انجام فعالیت‌های برون‌مرزی سپاه تشکیل شده بود و سلیمانی پس از احمد وحیدی، دومین فرمانده این نیرو به حساب می‌آمد.

نقش قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده ارشد جبهه مقاومت چه در مقابله با نیروهای تکفیری منطقه و چه در مبارزه با رژیم صهیونیستی به‌خصوص در جنگ‌های ۳۳ روزه لبنان و ۲۲ روزه غزه غیر قابل انکار است.

سردار سلیمانی در خاورمیانه و به‌ویژه در ناآرامی‌های منطقه‌ای معروف به بیداری اسلامی (بهار عربی) نقش کلیدی و مهمی ایفا کرد. نقشی که پیش از آن در مقابله با طالبان در افغانستان و تکفیری‌های شرق ایران ایفا کرده بود. در تابستان ۱۳۸۵ (ژوئیه ۲۰۰۶) رژیم صهیونیستی جنگ ۳۳ روزه خود علیه حزب‌الله لبنان را آغاز کرد که سلیمانی با رساندن خود به لبنان و همکاری با فرماندهان مقاومت از جمله سید حسن نصرالله و عماد مغنیه، در شکست اسرائیل و قبول آتش‌بس از سوی این رژیم نقشی کلیدی ایفا کرد. کمک‌های نیروی قدس در جنگ ۲۲ روزه زمستان ۱۳۸۷ (دسامبر و ژانویه ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹) رژیم صهیونیستی علیه نیروهای مقاومت فلسطینی در غزه و تحمیل شکستی دیگر به اسرائیل از جمله دیگر اقدامات فرمانده شهید نیروی قدس سپاه در دفاع از مردم مظلوم فلسطین به حساب می‌آید.

سردار سلیمانی نه تنها برای مردم فلسطین نجات بخش بود بلکه نقش بی بدیل و غیرقابل انکاری در بیرون راندن داعش از عراق و سوریه داشت.

ایجاد حشدالشعبی یا همان نیروهای بسیج مردمی در عراق و سوریه و آموزش گروه‌های شیعی یمنی و از طرفی کمک به حزب‌الله لبنان و گروه‌های فلسطینی درگیر با رژیم صهیونیستی از جمله اقداماتی بود که سردار سلیمانی در طول سال‌های گذشته در خاورمیانه انجام داد تا نقشه‌های محور غربی-عبری-عربی در ایجاد خاورمیانه جدید نقش بر آب شود.

شهید سلیمانی سرداری بود که به واقع دلش برای آزادی قدس شریف می تپید و همیشه آشکارا به حمایت از مردم مظلوم فلسطین و لزوم آزادسازی قدس و مقابله با صهیونیست‌ها می پرداخت.

او در سال‌های گذشته بارها بر حمایت از گروه‌های مقاومت، تاکید کرده بود و خاطرنشان کرده بود که خلع سلاح مقاومت تصوری باطل است که هیچ گاه محقق نخواهد شد.

فلسطین،حد فاصل حق و باطل

سردار سلیمانی در بخشی از پیام خود در ۹ مرداد ۱۳۹۳ درباره حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه خطاب به فلسطینی‌ها نوشت: دوستان عزیز فلسطینی در تمام فلسطین، در غزه و در پایداری و مقاومت! سلام، درود و رحمت پروردگار بر شما باد. فلسطین در این زمان حد فاصل حق و باطل، جور و عدالت و ظالم و مظلوم است. فلسطین آتشفشانی الهی است که تنها با بیرون راندن اشغالگران غاصب، خاموش می‌شود. سلام خداوند و رحمتش بر زنان و مردان پایداری که با صلابت خود باعث سرافرازی انسانیت و اعتلای پرچم اسلام شدند.

وی ادامه داد: همان طور که پیش از این به وظیفه دینی خود در قبال حمایت از مقاومت جامه عمل پوشاندیم، ادای این وظیفه را ادامه می‌دهیم و بر یاری مقاومت و همراهی‌اش تا لحظه پیروزی پافشاری می‌کنیم تا اینکه مقاومت زمین، هوا و دریا به جهنمی برای صهیونیست‌ها مبدل نماید. قاتلان و مزدوران باید بدانند که ما لحظه‌ای از حمایت مقاومت و پشتیبانی از ملت فلسطین دست نخواهیم کشید و در این مسیر ذره‌ای تردید نداریم. به همگان می‌گوییم که ما عاشق شهادت هستیم. شهادت در راه فلسطین و شهادت به خاطر قدس نه تنها آرزویی است که هر مسلمان شرافتمندی آرزوی آن را دارد ؛ بلکه انسان‌های آزادیخواه نیز به انجام چنین کاری افتخار می‌کنند.

در سالهای گذشته پیش از شهادت و در روز جهانی قدس سردار سلیمانی با انتشار پیام‌هایی در صفحات مجازی خود بر مهم بودن روز قدس و آزادی قبله اول مسلمانان تاکید کرده است.

در ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ و در روز قدس رمضان سال ۱۴۳۹ هجری قمری، سردار سلیمانی با انتشار تصویری در صفحه اینستاگرام رسمی خود به روز جهانی قدس واکنش نشان داد. در این پست اینستاگرامی تصویر سردار سلیمانی در کنار مسجدالاقصی در بیت‌المقدس قرار داده شده که یادآور آرمان تمامی رزمندگان اسلام برای آزادی فسلطین و نابودی رژیم صهیونیستی پس از ۷۰ سال اشغال قبله اول مسلمانان است.

همچنین در ۹ خرداد ۱۳۹۸ و در آستانه روز قدس رمضان ۱۴۴۰ هجری قمری، سردار سلیمانی در صفحه توئیتر خود با هشتگ #روز_قدس نوشت: صحنه‌های دردناکی که در فلسطین شاهد هستیم، قلب ما را به درد می‌آورد و سینه را آکنده از غم می‌نماید، غمی که درون خود یک خشم عمیق را نهفته دارد. خشمی که در وقت مناسب آن را بر سر صهیونیست‌های مجرم خواهیم ریخت.

امسال ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ مصادف با رمضان ۱۴۴۲ هجری قمری روز جهانی قدس بدون حضور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی یا همان «شهید قدس» و به دلیل شیوع ویروس کرونا با شرایط خاص برگزار می شود، اما مسئله فلسطین و تلاش برای آزادسازی قدس شریف از چنگ اشغالگران صهیونیست آرمانی است که برای همیشه زنده خواهد ماند…